Home Blog

Leo Messi, 11 sezone mbi 40 gola gjatë një viti kalendarik

Messi
vazhdon të regjistrojë numra të jashtëzakonshëm

Me
dy golat e shënuar kundër Celta Vigos në ndeshjen që po zhvillohet në Camp Nou,
Lionel Messi ka shkuar në kuotën e 41 finalizimeve në vitin kalendarik 2019,
raporton Gazeta Express.

Kjo është hera e 11-të me radhë që Messi shënon mbi 40 gola gjatë një viti kalendarik, rekordin historik e mban në vitin 2012 me 91 gola./


Werderi po përfiton nga magjia e Rashicës

 

   

Milot Rashica është zgjedhur lojtari më i mirë i ndeshjes të cilën Werder Bremeni e fitoi 4:1 ndaj Heidenhemit, në kuadër të Kupës së Gjermanisë, të mërkurën mbrëma.

  

Ylli i Kosovës shënoi gol të bukur në minutën e gjashtë për të kaluar në epërsi 1:0 Werderin, që ndeshjen e mbylli qysh në pjesën e parë.

Rashica nuk kishte nevojë të luante më shumë se 73 minuta, ndërsa ka konfirmuar formën shumë të lartë që po e kalon. Ai është vlerësuar me notë maksimale nga mediat e afërta me Werderin. Sajti “deichstube.de” ka shkruar se Rashica është një sensacion, transmeton “Koha Ditore”. Sajti ka shkruar se reprezentuesi i Kosovës është në formë impresive dhe këtë e ka dëshmuar me golin e bukur.

Rashica tashmë ka nisur të vendosë edhe rekorde te Werder Bremeni. Është i pari lojtar i Werderit që ka shënuar gola në pesë ndeshje rresht për Kupë. Gjatë kësaj serie ka realizuar edhe ndaj skuadrës Delmenhors, ndaj Bayernit të famshëm, Schalkes e Dortmundit.

“Rashica shpërtheu kundër skuadrës së kategorisë së dytë. Ishte i pandalshëm, i gjallë, i shpejtë, plot shkathtësi dhe me një shikim të shkëlqyer. Ai magjepsi në fushën e kundërshtarit”, ka shkruar “deichstube.de”.

Rashica këtë edicion për Werderin ka shënuar pesë gola në shtatë paraqitje. Ka munguar rreth një muaj me lëndim muskulor, por është kthyer fuqishëm.

“E kemi marrë ndeshjen shumë seriozisht dhe jemi përgatitur si duhet. E kemi ditur që sa më shumë gola që shënojmë, do të jetë më e lehtë. Kemi bërë presion shumë të lartë dhe kjo ka funksionuar. Kemi luajtur futboll të mirë, kemi krijuar raste dhe është dashur të shënonim më shumë gola. Tani fokusohemi në ndeshjen e së shtunës”, ka thënë Rashica.

Ai do t’i luajë edhe dy ndeshje para se të grumbullohet me Kosovën për ndeshjet vendimtare ndaj Çekisë e Anglisë. Tifozët e Kosovës shpresojnë që forma e lartë e Rashicës të vazhdojë dhe të arrijë kulmin më 14 nëntor në Plzen dhe më 17 nëntor në Prishtinë.

    


Konfirmohen çmimet e biletave për ndeshjen Kosovë – Angli

 

   

Përfaqësuesja e Kosovës dhe ajo e Anglisë do të takohen me 17 nëntor në stadiumin “Fadil Vokrri” në Prishtinë

  

Tashmë jemi mësuar që kur luan Kosova të gjithë dëshirojnë një biletë për të hyrë në stadium, por tani kur përballë Kosovës do të luaj një superfuqi botërore si Anglia interesimi pritet të jetë edhe me i madh.

Deri më tani në këtë kampanjë të kualifikimeve çmimet e biletave kanë qenë të njëjta, ndërsa edhe për këtë ndeshje të madhe çmimet do të jetë të pandryshuara.

Këtë gjë e kanë konfirmuar për Gazetën “Infokusi” drejtuesit e Federatës së Futbollit të Kosovës.

“Bileta për ndeshjen Kosovë – Angli do të shiten me çmime të njëjta sikurse të ndeshjeve të kaluara, pra bileta më e lirë, ajo në Veri dhe Jug, do të jetë 5 Euro, në Lindje do të jenë 10 dhe 15 Euro, ndërsa në Perëndim 15 dhe 20 Euro.

Bileta më e shtrenjtë është ajo VIP, që kushton 80 Euro”, theksoi i pari i FFK-së.

Kujtojmë se bileta për ndeshjen Kosovë- Angli do të dalin në shitje me 5 ose 6 nëntor.

    


Xhaka u vizitua nga tre lojtarë të Arsenalit pas fyerje që i bënë tifozët e Gunners

 

   

Granit Xhaka thuhet se është vizituar nga tre lojtarë të Arsenalit pas përplasjes që kishte me tifozët në barazimin 2-2 ndaj Crystal Palaces në fundjavën që shkoi.

  

Ishte një situatë e vështirë dhe emocionale për mesfushorin shqiptar që pas zëvendësimit në Unai Emery filluan fyerjet në drejtim të tij.

Arsenali ishte duke fituar 2-0 ndaj ‘The Eagles’, mirëpo në fund morën vetëm një pikë, pasi ndeshja përfundoi 2-2 dhe Xhaka ishte zëvendësuar nga Bukayo Saka kur kishin mbetur edhe 30 minuta lojë.

 

Sipas asaj që raporton The Athletic, Xhaka ishte vizituar më vonë nga tre lojtarë më ndikim të Arsenalit për ‘i qetësuar gjërat dhe për t’i dhënë atij mbështetjen.

Reprezentuesit të Zvicrës po i kërkohet nga tifozët që të heq dorë nga shirit i kapitenit dhe të kërkojë falje për fyerjen që u bëri gjersa po largohej nga loja, por më fajtor ishin ata që filluan fyerjet ndaj tij.

    


“Xhaka është kapiten i shkëlqyer për Arsenalin”

Kieran
Tierney dhe Hector Bellerin kanë mbështetur vendimin e Unai Emery për ta emëruar
Granit Xhakën kapiten të Arsenalit.

Granit
Xhaka u emërua kapiten i përhershëm i klubit pas largimit të Laurent Koscielny.

27-vjeçari
mori edhe mbështetjen e shokëve të skuadrës, edhe pse ka shumë zëra dhe pakënaqësi
te tifozët.

Xhaka
deri më tani ka bërë 141 paraqitje për “Topçinjtë” që prej ardhjes nga Borussia
Monchengladbach në vitin 2016 dhe Emery mendoi se zgjidhja më e mirë është
27-vjeçari.

“Mendoj
se ai është kapiten i shkëlqyer për klubin”, tha Bellerin. “Ai e njeh klubin më
mirë se të tjerët dhe e di se çfarë do të thotë të luash për këtë klub. Gjithashtu,
ai është lojtar që luan pothuajse çdo ndeshje”.

“Edhe kur lëndohet, ai gjithmonë është gati për të luajtur kështu që mendoj se është kapiten i duhur”.

Në anën tjetër, Tierney, që iu bashkua Arsenalit nga Celtic verën e kaluar, ka shtuar: “Që kur kam ardhur, ai ka qenë aty për të më ndihmuar. Duke e parë këtë dhe ajo se çfarë jep në stërvitje dhe fushë çdo ditë, 100 % nga vetja, kjo do tregon çfarë lideri është”. /Gazeta Express/


Goli i Armando Sadikut nuk i mjafton Malagës

Në prag të publikimit të listës së Kombëtares Shqiptare për ndeshjet eliminatore të Euro 2020-ës ndaj Turqisë dhe Moldavisë, Armando Sadiku vazhdon t’i çojë sinjale të qarta trajnerit Edi Reja, se e meriton të grumbullohet këtë herë.

Sulmuesi elbasanas i Kombëtares Shqiptare arriti të shënojë sërish në Secunda Division të Spanjës, teksa Malaga e tij “flirtoi” me fitoren në transfertën ndaj Zaragozas, por nuk shkoi më shumë se një barazim 2-2.

Armando Sadiku kaloi Malagën në avantazh që në minutën e tretë, pas një asisti të Casados, por vendasit barazuan në minutën e 42-të.

Malaga gjeti edhe njëherë avantazhin, me anë të Lomban në minutën e 89’, por vetëm një minutë më vonë Guti barazoi për vendasit, duke bërë që të dy skuadrat të kënaqen me nga një pikë.

Titullar në këtë takim për 90 minuta ishte edhe mesfushori i Kombëtares Shqiptare Keidi Bare, ndërsa Sadiku qëndroi në fushë deri në minutën e 78’.

Ndeshja e radhës e Malagës do të jetë të dielën në mbrëmje, ndërsa më pas dy futbollistët mund të udhëtojnë për t’u vënë në dispozicion të Rejas, pasi është thuajse e sigurt ftesa për ta.


Përsëritet droni si në Beograd, ndodh në Luksemburg

Ndeshja
e vlefshme në Ligën e Evropës mes Dudelanges dhe Qarabag është ndërpre shkaku i
një droni që është futur në stadium me simbolet e Armenisë.

Një ngjarje e ngjashme me atë që kishte ndodhur vite më parë në Beograd, në përballjen mes Serbisë dhe Shqipërisë ka ndodhur edhe në Ligën e Evropës.

Kjo ndodhi në ndeshjen mes Dudelanges dhe Qarabag që po zhvillohet në stadiumin Josy Barthel në Luksemburg, kur rezultati ishte 2-0 në të mirë të klubit nga Azerbajxhanit.

Droni përmbante simbole të Armenisë dhe kjo
ishte një befasi e hidhur për lojtarët mysafirë. Këta të fundit njihen për
konfliktet e tyre me Armeninë ndër vite.

Konflikti është aq i ndjeshëm sa që Henrikh Mkhitaryan, nuk ishte lejuar të merrte pjesë në finalen e Ligës së Evropës në Baku, shkaku që ishte armen.

Lojtarët nga Azerbajxhani kanë braktisur
menjëherë fushën e lojës, për tu kthyer pastaj në fushë.

Pasi u kthyen në fushë ata e shënuan dhe një gol me Richard për 3-0. Pjesa e dytë në këtë përballje ka filluar me vonesë.


Avdijaj starton për Trabzonin, Edon Zhegrova as në bankë

Trabzonspor
sonte e pret në shtëpi skuadrën e Basel

Por, derisa për Trabzonspor ka startuar Donis
Avdijaj që nga minuta e parë, në skuadrën e Basel, lojtari tjetër i Kosovës Edon
Zhegrova nuk është ftuar fare.

Donisi vazhdimisht ka startuar për Trabzonin
gjatë këtij sezoni derisa në emrin e tij ka një gol dhe disa asista në Superligën
e Turqisë.

Në anën tjetër sot për Basel ka startuar, tashmë i zakonshmi, Kemal Ademi që është shndërruar në njërin prej sulmuesve kryesor të Basel këtë sezon, por edhe tashmë njëri prej lojtarëve kryesor të Basel për këto vite por edhe për Kombëtaren shqiptare, Taulant Xhaka. /GazetaExpress/

Formacionet
zyrtare: Trabzonspor-Basel


Reagon Areola pas kritikave të shumta nga tifozët për foton me Mbappen

Alphonse Areola ka bërë një veprim që
ka nxitur reagimin e tifozëve madrilen.

Portieri francez, që në fund të
merkatos la PSG-në për t’u transferuar te Reali në formë huazimi, është
fotografuar të mërkurën duke festuar fitoren e klubit francez kundër Madridit,
një veprim aspak i mençur nga 26-vjeçari.

Ai u fotografua me Kylian Mbappé dhe
Eric Choupo-Moting. Dukeshin të qeshur, Mbappé e Moting kanë arsye, por çfarë
ka dashur të bëjë këtu Areola?

Sido që të jetë, ai përmes një postimi
në rrjetet sociale, është munduar të sqarohet për fotografinë e publikuar në
internet, raporton Gazeta Express.

Postimi i Areolas:

Të nderuar tifozë të Real Madridit, ndihem shumë i trishtuar për disa komente për një foto që po qarkullon në rrjetet sociale. Dua që të gjithë tifozët e Madridit ta dinë që zemra ime është e bardhë që kur kam nënshkruar për këtë klub dhe nuk mund të durojë as më të voglin dyshim për motivimin tim, besnikërinë time dhe përfshirjen time me Real Madridin, Madridin tonë. Humbja e së mërkurës më ka prekur edhe mua, si dhe të gjithë ata që janë pjesë e kësaj familje të madhe.

Pas ndeshjes pata një ribashkim me ish-shokët dhe miqtë e mi të skuadrës, të cilët nuk kam pasur kohë t’i përshëndes dhe t’iu them lamtumirë. Prandaj, ritheksoj faljet e mia për tifozët Madrid që janë ndjerë të ofenduar, nuk ishte dëshira ime dhe shpresoj që së bashku të arrijmë shumë suksese. Hala Madrid.

View this post on Instagram

Querida afición del Real Madrid: me siento muy triste por algunos comentarios a una foto que circula en las redes sociales. Quiero que todos los madridistas sepan que mi corazón es blanco desde que fiché por este club y no puedo soportar la menor duda sobre mi motivación, mi lealtad y mi implicación por el Real Madrid, nuestro Madrid. La derrota de ayer me ha afectado al igual que a todos los que formamos esta gran familia. Tras el partido tuve un reencuentro con mis ex compañeros y amigos, a quienes no me había dado tiempo de despedirme. Por eso, reitero mis disculpas a los madridistas que se hayan sentido ofendidos, no era mi deseo y espero que todos juntos podamos lograr muchos éxitos Hala Madrid!! @realmadrid #halamadrid

A post shared by Alphonse Areola (@areolaofficiel) on


Mustafi i hapur për t’u larguar nga Arsenali

Mustafi do të mirëpriste oferta nga Gjermania.

Mbrojtësi shqiptar i Arsenalit,
Shkodran Mustafi, e ka pranuar se situata nuk është aspak e mirë në Londër dhe
se mund të largohet nga “Topçinjtë” në një të ardhme të afërt.

Atij i është treguar dera tashmë nga
Unai Emery.

Duke folur për Sport Bild, Mustafi u
pyet për mundësinë e rikthimit në Gjermani.

“Do të bëj gjithmonë çfarëdo që më përshtatet
mua dhe familjes. Kam grua dhe dy fëmijë, kështu që duhet të pajtohen edhe ata”,
tha Mustafi.

“Nëse klubet e Gjermanisë tregojnë
interesim dhe më përshtaten mua, jam i hapur për këtë (për t’u rikthyer në
Bundesliga)”.

Mustafi është pjesë e Arsenalit që nga viti 2016. Ai ka bërë 115 paraqitje me “Topçinjtë” dhe ka realizuar 8 gola. /Gazeta Express/