Femra që fitoi medaljen e parë olimpike për Iranin, paralajmëron largimin nga vendi

- Advertisement -

Femra e parë që ka fituar medalje olimpike për Iranin Kimia Alizadeh, ka paralajmëruar largimin nga vendi i saj i origjinës.

Ajo këtë e ka bërë të ditur nëpërmjet rrjetit social instagram.

“Më lejoni të filloj me një përshëndetje, një lamtumirë ose ngushëllime”.

- Advertisement -

“Unë jam një nga miliona gra të shtypura në Iran me të cilat kanë luajtur me vite”, filloi shkrimi i saj raporton CNN përcjellë Klan Kosova.

“Më dërgonin kudo që dëshironin. Unë vishja çfarëdo që ata thonin. Çdo fjali që më porositnin të them. Unë e përsërisja. Sa herë që e panë të arsyeshme, ata më shfrytëzuan”, shkruante ajo, duke shtuar se kreditë për suksesin e saj shkonin gjithmonë tek krerët e shtetit.

Arsyeja e largimit të “Tsunamit”, janë shtypja e njerëzve dhe korrupsioni i lartë nga regjimi në Iran.

Alizadeh arriti që për herë të parë të fitonte medaljen e bronztë në Lojërat Olimpike në “Rio 2016”.


- Advertisement -
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments

close