Koronavirusi: A është dezinfektues i mirë rakia? Ja ç’thotë mjeku Pipero

Mjeku Pëllumb Pipero u është përgjigjur disa pyetjeve të bëra nga publiku, gjatë mbrëmjes së sotme në emisionin Open në lidhje me koronavirusin.

Njëra nga pyetjet ishte:

Në qoftë se pi duhan, a jam më i rriskuar?

-Faktet janë kokëforte në Kinë. Janë 76% e të prekurve meshkuj, të cilët shumica pinë d uhan. Duhani është faktor i rëndësishëm në komplikim e sëmundjes.

Një tjetër pyetje ishte:

A është dezinfektues i mirë rakia?

-Unë do të këshilloja al koolin xhel, apo al koolin dezinfektues në farmaci. Kjo sepse al kooli i farmacisë ka një forcë prej 60% dhe nuk e lë virusin të zhvillohet, ose e mund për pak minuta. Pas kësaj të lani duart me ujë dhe sapun.

Most Popular

MOSHAT U-19/ Tirana thyhet mes tensionit, një penallti shkakton kaos në Shënkoll. Ja rezultatet dhe verdiktet

Kategoria Superiore për moshat U-19, luajti në fundjavë ndeshjet e javës së 17-të, “Panorama Sport”, ju sjell skedat e ndeshjeve të zhvilluara në të dyja...

Ish-interisti Rekoba “tradhton” zikaltërit: Lautaro, shko te Barcelona!

Paraqitja negative e Lautaro Martinezit në gjysmëfinalen e Kupës së Italisë kundër Napolit nuk ka bërë gjë tjetër veçse ka shtuar zërat e merkatos...

E dhimbshme/ Po lufton me sëmundjen e rëndë, klubi belg i rinovon kontratën portierit

Gjesti i klubit belg të Cercle Bryzh, është duke bërë xhiron e mediave Europiane. Drejtuesit vendosën t’i rinovuar kontratën portierit Migel Van Dame, i...

EKSKLUZIVE/ Skënder Gega trajner i lirë, vendosi të prishë kontratën me klubin jordanez sepse…

Skënder Gega nuk do të jetë më trajner i skuadrës jordaneze Al Faisaili. Gazeta “Panorama Sport” ka mësuar edhe arsyet e prishjes së marrëveshjes...

Recent Comments