A e keni ditur? Kafshimi i maces çon në depresion

A e keni ditur që pa marrë parasysh gjithë dashurinë të
cilën e ndieni ndaj maceve dhe qenve, shoqërimi me ta mund të dalë nga
kontrolli dhe ata t’ju kafshojnë

Natyrisht, kjo mund të ndodhë edhe me macet edhe qentë e
panjohur.

A e keni ditur që adhuruesit e maceve kanë pesë herë rrezik
më të lartë që të sëmuren nga depresioni nëse ato i kafshojnë?

Me atë rast femrat rrezikohen dyfish nga pasojat e kafshimit
se sa meshkujt, transmeton Telegrafi.

Shkencëtarët e Universitetit të Miçiganit madje te 40 për
qind e personave të cilët i ka kafshuar macja, kanë konstatuar praninë e disa
formave të depresionit.

Situata është e ngjashme në rastin e kafshimit të qenit.

Macet janë më ‘të pista’, të gjitha kafshët kanë baktere në
pjesën e gojës, por është mënyra se si ato kafshojnë që përcakton
rrezikshmërinë e secilës.

Kafshimi nga qentë lë shenja shumë të dukshme, pasi plaga
është më e madhe, por macet shkaktojnë plagë më të thella duke i futur bakteret
shumë thellë në trupin tonë.

Hulumtimi ka konstatuar që me depresionin janë ballafaquar
personat të cilët para incidentit me kafshët nuk kanë treguar kurrfarë shenjash
të sëmundjes psikike.

Most Popular

MOSHAT U-19/ Tirana thyhet mes tensionit, një penallti shkakton kaos në Shënkoll. Ja rezultatet dhe verdiktet

Kategoria Superiore për moshat U-19, luajti në fundjavë ndeshjet e javës së 17-të, “Panorama Sport”, ju sjell skedat e ndeshjeve të zhvilluara në të dyja...

Ish-interisti Rekoba “tradhton” zikaltërit: Lautaro, shko te Barcelona!

Paraqitja negative e Lautaro Martinezit në gjysmëfinalen e Kupës së Italisë kundër Napolit nuk ka bërë gjë tjetër veçse ka shtuar zërat e merkatos...

E dhimbshme/ Po lufton me sëmundjen e rëndë, klubi belg i rinovon kontratën portierit

Gjesti i klubit belg të Cercle Bryzh, është duke bërë xhiron e mediave Europiane. Drejtuesit vendosën t’i rinovuar kontratën portierit Migel Van Dame, i...

EKSKLUZIVE/ Skënder Gega trajner i lirë, vendosi të prishë kontratën me klubin jordanez sepse…

Skënder Gega nuk do të jetë më trajner i skuadrës jordaneze Al Faisaili. Gazeta “Panorama Sport” ka mësuar edhe arsyet e prishjes së marrëveshjes...

Recent Comments