Duhet apo jo te vendosim maska ? Brataj, jep pergjigjen perfundimtare

Kreu i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj pak dite pasi i eshte rikthyer punes, sepse e kaloi edhe vete koronavirusin, jep disa këshilla të rëndësishme për qytetarët.

Në një komunikim live në rrjetin e tij social, Brataj, thote se çfarë duhet të kenë parasysh qytetaret, që nga përdorimi i maskës dhe grumbullimi nëpër tregje.

“Ka shenja shumë të ngjashme me gripin, por është më agr. esiv, su. lmon në një kohë shumë të shkurtër një numër shumë të madh njerëzish. Nuk është tamam si gripi.

Maska që ne përdorim, ato të thjeshtat, nuk të mbrojnë. Nëse unë jam bartës i sëm. undjes, duhet të përdor maskën, për të mos inf. ektuar të tjerët. Për t’u mbrojtur 100% nga të prekurit, personeli shëndetësor përdorin maskat kiru. rgjikale.

Nëse jemi në lëvizje, nuk je i sëm urë, nuk ka sens përdorimi i maskës. Maska duhet përdorur, kur je i prekur, kur do të shkosh në një vend ku do të rrish në radhë, mund ta përdorësh.

Pra, nëse shihni dikë në rrugë duke u rrëzuar, duhet ta ndihmoni, të afroheni të paktën, ta pyesni, pasi të vini dorezat dhe maskën”, u shpreh kreu i Urgjencës.

Sa i takon moshave, që rrez ikojnë më shumë, Brataj tha “Koronavirusi nuk sheh në fytyrë askënd, i prek të gjithë. Inf eksionin mund ta marrin të gjithë njësoj, por shfaqja e tij varet nga mosha, sëm undshmëria që mund të ketë secili”, do t’iu luteshim te na ndihmonit te mirmbajme faqen vetem duke shtypur(mbi foton ose mbi videon) qe ndodhet me poshte . Faleminderit per mirkuptimin SHQIPE.

Most Popular

MOSHAT U-19/ Tirana thyhet mes tensionit, një penallti shkakton kaos në Shënkoll. Ja rezultatet dhe verdiktet

Kategoria Superiore për moshat U-19, luajti në fundjavë ndeshjet e javës së 17-të, “Panorama Sport”, ju sjell skedat e ndeshjeve të zhvilluara në të dyja...

Ish-interisti Rekoba “tradhton” zikaltërit: Lautaro, shko te Barcelona!

Paraqitja negative e Lautaro Martinezit në gjysmëfinalen e Kupës së Italisë kundër Napolit nuk ka bërë gjë tjetër veçse ka shtuar zërat e merkatos...

E dhimbshme/ Po lufton me sëmundjen e rëndë, klubi belg i rinovon kontratën portierit

Gjesti i klubit belg të Cercle Bryzh, është duke bërë xhiron e mediave Europiane. Drejtuesit vendosën t’i rinovuar kontratën portierit Migel Van Dame, i...

EKSKLUZIVE/ Skënder Gega trajner i lirë, vendosi të prishë kontratën me klubin jordanez sepse…

Skënder Gega nuk do të jetë më trajner i skuadrës jordaneze Al Faisaili. Gazeta “Panorama Sport” ka mësuar edhe arsyet e prishjes së marrëveshjes...

Recent Comments