Uji i hudhrës, përfitimet e mëdha për shëndetin në vetëm 15 ditë

- Advertisement -

Hudhra është një nga përbërësit më të përdorur në kuzhinë.

Përveç
se u jep gatimeve një shije të mrekullueshme, ajo ka dhe vlera të panumërta për
shëndetin.

AgroWeb.org
ka shkruar rreth vlerave të hudhrës si dhe përdorime të saj të shumta.

- Advertisement -

Por
përdorimi i i hudhrës me ujë është trajtimi më i lehtë që mund ta përgatisni në
shumë pak kohë.

Përbërësit 

Një
thelbi hudhër

Një
gotë me ujë (jo të mbushur plotë)

Përgatitja

Mjafton
që hudhrën ta shtypni ose ta prisni në pjesë shumë të imta me ndihmën e thikës.

Hudhrën
e grirë imët ta përzieni në një gotë me ujë e më pas ta pini.

Këtë
kurë mund ta përdorni përreth 15 ditë duke e pirë esëll në mëngjes.

Për
personat që vuajnë nga tension i ulët, nuk këshillohet që të përdoret.

Përfitime të tjera që vijnë nga përdorimi i hudhrës

Përfitimet
kryesore të hudhrës qëndrojnë tek aftësia për të parandaluar rënien e flokëve,
përmirësuar shëndetin e lëkurës, forcuar sistemin imunitar, ulur tensionin e
gjakut, rritur qarkullimin e gjakut, pastruar trupin, qetësuar frymëmarrjen dhe
ndihmuar në rënien në peshë.

Konsumi
i ujit të hudhrës e ushqen lëkurën me shumë antioksidantë dhe si rrjedhojë zbut
efektet e plakjes, infeksionet dhe pezmatimin e saj.

Shumë
njerëz përdorin ujin e hudhrës për të forcuar flokët, parandaluar rënien e tyre
dhe ushqyer ato.

Kjo
kurë natyrale mund të konsumohet e vetme ose të përzihet me produkte të tjera
për flokët për të dhënë një rezultat të shkëlqyer.

Vlerat
e forta të hudhrës kundër baktereve dhe mykut, por edhe prania e
antioksidantëve ndihmojnë për mbrojtjen e imunitetit.

Sipas
të dhënave të AgroWeb.org hudhra është e shkëlqyer për shëndetin e rrugëve të
frymëmarrjes.

Ajo
është efikase në parandalimin dhe kurimin e tuberkulozit, azmës, bronshitit dhe
kollës.

Efikasiteti
i hudhrës është më i lartë nëse hahet e gjallë ose e pjekur në furrë.

Atë
mund ta përdorni edhe në përgatitjen e pomadave të cilat përdoren në raste të
të ftohurës.

Hudhrën
mund ta përdorni edhe në rastet e dhimbjes së dhëmbit duke vendosur gjysmën e
një thelbi hudhër mbi dhëmballë.

Kur ju dhemb veshi, mund të shtrydhni pak hudhër dhe të hidhni një ose dy pika në veshin që dhemb./Gazeta Ex p ress

- Advertisement -
- Advertisment -

Most Popular

Kjo është përbërja të cilën e pregatisni mjaft kollaj në kuzhinën tuaj : Largon thinjat tuaja dhe bën që

Sa herë që shfaqen thinjat, njerëzit shpesh duan t’i mbulojnë ato. Përveç produkteve kozmetike, ekzistojnë mjete natyrale – por shumë njerëz mendojnë se këto...

test3105

test3105test

Recent Comments

close