Ushqimet që përmirësojnë humorin gjatë izolimit në shtëpi

- Advertisement -

Secili prej nesh ka gjetur mënyra nga më të ndryshmet për të përballuar izolimin në shtëpi në kushtet e pandemisë së COVID-19.

Disa prej aspekteve që na bashkojnë si shoqëri janë ëndrrat e
frikshme dhe miqësia e ngushtë me kuzhinën.

Problemi qëndron se me hir e me pahir, njerëzit kërkojnë ushqime
të pasura me sheqer, kripë dhe yndyrna jo të shëndetshme të cilat janë
përgjegjëse jo vetëm për mbipeshën por edhe humorin e keq.

- Advertisement -

Në këtë artikull të AgroWeb.org do të mësoni për ushqimet më të
mira që do të përmirësojnë humorin tuaj dhe do të shuajnë nepsin e karantinës.

Vezët

Ato ju mbajnë të ngopur gjatë dhe ofrojnë kolinën e cila njihet
për aftësinë natyrale për të përmirësuar humorin.

Vezët janë të pasura edhe me amino acide, magnez, zink dhe acide
yndyrore omega-3 që luftojnë ankthin.

Kosi

Mund të tingëllojë e çuditshme por stomaku është vendi ku
burojnë të gjitha emocionet.

Në stomak ndodhen transmetuesit nervorë që janë përgjegjës për
humorin.

Kosi është i nevojshëm sepse përmban probiotikë që e mbajnë
stomakun të kënaqur dhe të ngopur.

Kosin mund ta hani në mëngjes, drekë apo edhe në darkë.

Frutat e pyllit

Frutat e pyllit janë të një rëndësie thelbësore kundër humorit
të keq, sepse përmbajnë shumë antioksidantë.

Frutat e pyllit mund t’i përzieni me kos në një mikser, të
shtoni pak mjaltë dhe t’i dorëzoheni kënaqësisë së plotë që ju fal një kombinim
i tillë magjik.

Bananja

Bananja kushton pak së pari, dhe së dyti ofron shumë vlera për
shëndetin në përgjithësi dhe për përmirësimin e humorit në veçanti.

Ato janë të pasura me fibër që është e dobishme për shëndetin e
stomakut por edhe vitaminën B6 e cila ndihmon në sekretimin e hormoneve të
lumturisë, siç është serotonina dhe dopamina.

Tërshëra

Drithërat e plota kanë tendencën të ruajnë qëndrueshmërinë e
niveleve të sheqerit në gjak, sepse ngadalësojnë tretjen e karbohidrateve.

Kjo do të thotë se humori juaj nuk do të pësojë luhatje pas
ushqyerjes.

Tërshëra është e pasur edhe me hekur, një mineral i dobishëm
kundër çrregullimeve të humorit.

Arrat

Arrorët janë jo vetëm të shijshëm por edhe përmirësojnë humorin.

Njerëzit që konsumojnë arrorë rregullisht, por pa e tepruar janë
23 përqind më pak të rrezikuar nga depresioni.

Kjo i atribuohet amino acidit triptofan që prodhon serotoninës. Bajamet, arrat dhe farat e pishës janë ndër arrorët më të mirë për t’i rezistuar plogështisë emocionale gjatë karantinës./Gazeta E x p r e s s

- Advertisement -
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments

close