Home Lajme

Lajme

Skuadra e astronomëve kap foto të planeteve në formim, mund të jenë planete të ngjashme me Tokën

Imazhe magjepsëse të planeteve duke u formuar janë kapur nga astronomët. Ato mund të ruajnë të dhëna për origjinën e botërave të ngjashme me...

NASA planifikon të ‘zbarkojë’ në Hënë deri në vitin 2024

Tri kompani amerikane janë në përpjekje për të krijuar sistemin e ardhshëm të “zbarkimit njerëzor”, si pjesë e programit Artemis të NASA-s që do...

Twitter rrit numrin e përdoruesve, por me më pak të hyra nga reklamat

Sot, rrjeti social Twitter raportoi të hyra më të larta të tremujorit të parë (808 milionë dollarë) dhe një humbje më të vogël nga...

Microsoft Teams ka 75 milionë përdorues aktivë

Gjithnjë e më shumë kompani kanë punuar prej shtëpive të tyre dhe punën e kanë bazuar online gjatë shpërthimit të COVID-19 dhe Microsoft ka...

Kamera e Samsung Galaxy S20 Ultra duket se thyhet lehtë

Sipas disa përdoruesve, moduli në të cilin të katër kamerat janë të paketuara në pjesën e pasme është i ndjeshëm shumë. Lajmet e mira që...

TikTok-u arrin numrin e 2 miliardë përdoruesve

Aplikacioni TikTok është duke ‘lulëzuar’ gjatë pandemisë globale me Covid-19. Sot analisti i platformës ‘Sensor Tower’ ka treguar se kjo platformë e mediave sociale, është...

A e dini se cilat janë veturat më të shtrenjta në botë?

Tregu i veturave klasike nuk ka shfaqur shenja të ngadalësimit, përkundrazi është rritur. Super të pasurit janë bërë edhe më të pasur, e blerja e...

Nasa ndan imazhe të reja të objektit hapësinor ndërsa ndahet në copa

Nasa dhe Agjencia Evropiane e Hapësirës kanë ndarë imazhe të reja të një komete ndërsa fluturon drejt tokës. Astronomët sugjeruan se mund të ishte një...

Google rritë të hyrat në tremujorin e parë të vitit për 13%

Kompania amë e Google, Alphabet ka publikuar rezultatet e saj financiare për tremujorin e parë të 2020 dhe korporata e madhe amerikane ka regjistruar...

​Google me aplikacion për video konferenca

Google sot njoftoi hapjen e aplikacionit të saj falas të video-konferencës Google Meet për publikun e gjerë pasi suksesi i Zoom bëri që Microsoft...

Twitter fshin miliona llogari

Twitter ka fshirë në heshtje miliona llogari dhe ka fikur një veçori që u lejonte përdoruesve të marrin tweet në mesazhe. Ajo sinjalizon një fund...

WhatsApp sjell video biseda me tetë persona

WhatsApp ka dyfishuar numrin maksimal të njerëzve në video thirrjet e tij. Kompania tani do të lejojë tetë persona të flasin njëherësh përmes shërbimit, qoftë...

Most Read

Horoskopi ditor për nesër, e shtunë 26 shtator 2020

Ky është horoskopi për ditën e shtunë 26 shtator 2020. Njihuni me parashikimin e astrologut italian Paolo Fox, për punën, shëndetin dhe ndjenjat, si...

Keni mungesë hekuri në organizëm, këto ushqime e posedojnë atë

Ushqimet që hamë influencojnë ndjeshëm hekurin që trupi arrin të përthithë për të plotësuar nevojat e tij. Doza e rekomanduar ditore e hekurit është 7–18 mg për...

Horoskopi ditor për nesër, e premte 25 shtator 2020

Ky është horoskopi për ditën e premte 25 shtator 2020. Njihuni me parashikimin e astrologut italian Paolo Fox, për punën, shëndetin dhe ndjenjat, si...

E tmerrshme: Gjendet një mi gjigant në Meksikë

Një “krijesë” misterioze u nxor nga kanalizimet pas një periudhe shiu masiv në Mexico City. “Miu gjigant” ishte pjesë e 22 ton mbeturinave të tërhequra...