Home Shëndetësia

Shëndetësia

OBSH: Përgatituni për një valë të dytë ose të tretë të koronavirusit

Drejtori i OBSH-së në Evropë ka paralajmëruar që vendet duhet të përgatiten për një ‘valë të dytë ose të tretë’ të coronavirusit derisa të...

Kjo simptomë e re e koronavirusit po shfaqet tek të moshuarit

Koronavirusi është bërë një nga shqetësimet më të mëdha në gjithë globin. Kollë e vazhdueshme, ethe dhe gulçim janë simptomat kryesore që njerëzit me COVID-19...

Ja se si mund ta përdorni lëngun e aloe verës kundër diabetit

Aloe vera është përdorur prej shekujsh si një kurë natyrale për të gjitha shqetësimet e lëkurës.  Nga ana tjetër, sipas të dhënave nga studime të...

Ky është ilaçi që pritet të kurojë koronavirusi

Një ilaç antiviral që mund të merret nëpërmjet hundës mund të shërojë koronavirusin pasi ai fiksohet në qelizat e mushkërive. Kjo është treguar nga...

Merrni 10 minuta rreze dielli, zvogëlon rrezikun nga koronavirusi

Një eksperte shëndetësore në Australi, thotë se dalja në diell për vetëm 10 minuta në ditë, mund të zvogëlojë në masë të madhe rrezikun...

‘Kos me boronica’ miqtë më të mirë të shëndetit

Një prej kombinimeve më të shijshme por edhe me një pasuri të jashtëzakonshme vlerash është ai i kosit me boronica. Ekspertët thonë se këto...

Mjekët paralajmërojnë për një sëmundje të ngjashme me koronavirusin që po infekton fëmijët

Mjekët e Shërbimit Kombëtar të Shëndetit në Britani të Madhe (NHS) kanë lëshuar një paralajmërim urgjent për një rritje të numrit të fëmijëve që...

Pse duhet të hani kikirikë çdo ditë në të mirë të zemrës

Kikirikët janë një ushqim i shpejtë, që jo vetëm ju ndihmojnë të kaloni kohën, por edhe të ofrojnë shumë ushqyes të shëndetshëm. Ata janë të...

Ne e paralajmëruam botën por nuk na dëgjoi, këshillat tona jepen bazuar në shkencë

Drejtori i përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetit Tedros Adhanom Ghebreyesus është shprehur gjatë një konference për media në Gjenevë të hënën: Agjensia mund...

Corona do e shkatërrojë vetveten, gabimisht doli nga një laborator

Virusi Corona do të shkatërrohet vetë, pohon shkencëtari francez Luc Montagnier, i cili ka fituar çmimin Nobel për gjetjen e virusit HIV. “Natyra e rikthen...

Hulumtuesit zbulojnë datën e publikimit të rezultatit të ilaçit kundër koronavirusit

Remdesivir është testuar si ilaç për trajtimin e pacientëve të infektuar me COVID-19. Rezultatet paraprake nga provat klinike të një medikamenti eksperimental antiviral për koronavirus...

Zbulohen simptomat e reja të Covid 19

Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) shtuan gjashtë simptoma të reja të koronavirusit në faqen internetit. Simptomat e reja për sëmundjen përfshijnë ethet,...

Most Read

Horoskopi ditor për nesër, e shtunë 26 shtator 2020

Ky është horoskopi për ditën e shtunë 26 shtator 2020. Njihuni me parashikimin e astrologut italian Paolo Fox, për punën, shëndetin dhe ndjenjat, si...

Keni mungesë hekuri në organizëm, këto ushqime e posedojnë atë

Ushqimet që hamë influencojnë ndjeshëm hekurin që trupi arrin të përthithë për të plotësuar nevojat e tij. Doza e rekomanduar ditore e hekurit është 7–18 mg për...

Horoskopi ditor për nesër, e premte 25 shtator 2020

Ky është horoskopi për ditën e premte 25 shtator 2020. Njihuni me parashikimin e astrologut italian Paolo Fox, për punën, shëndetin dhe ndjenjat, si...

E tmerrshme: Gjendet një mi gjigant në Meksikë

Një “krijesë” misterioze u nxor nga kanalizimet pas një periudhe shiu masiv në Mexico City. “Miu gjigant” ishte pjesë e 22 ton mbeturinave të tërhequra...