Home Histori

Histori

83 vite nga vënia e gurthemelit të Liceut Kombëtar të Korçës nga Thoma Turtulli

Më 15 prill 1937, filantropisti Thoma Turtulli vuri gurin e parë në themelet e godinës së Liceut Kombëtar të Korçës. Liceu i Korçës Në vitet 1934-1935...

Histori, Durrës, 1916. Kur austriakët emrin e Perandorit të tyre Franz Josef I, e shqiptarizonin në… Frano Zefi I!

Nga Thanas Mustaqi Po postoj një shpallje dygjuhësh (gjermanisht-shqip), për mendimin tim, të bujshëm, të komandës se Durrësit të ushtrisë austro-hungareze. Aty bëhej e ditur...

14 Prill 1939, Radio Tirana nisi të transmetonte programe në gjuhë të huaja

“Ju flet Tirana!”– Ishte thirrja që prej 28 nëntorit të vitit 1938 e deri sot e kësaj dite, emeton fjalën shqip për shqiptarët, duke...

1920, Nisja e punës së qeverisë në Tiranë, letra e parë iu drejtua SHBA-së

Nga Kastriot Dervishi Mbledhja e parë e qeverisë në Tiranë u bë më 12.2.1920. Mbledhja u drejtuar nga zëvendësisht kryeministri Eshref Frashëri. Kanë nënshkruar vendimin...

Një epidemi e panjohur në Shqipërinë e 1938, Masat që u morën, nga vendosja në karantinë e fshatrave, mbyllja e kufijve e deri te...

Nga Kreshnik KUÇAJ Në shekullin e kaluar, bota është god, itur vazhdimisht nga epidemi e pandemi të ndryshme, të cilat padyshim që  kanë prekur edhe...

Fan Noli dhuroi 20 thasë me miell për Enver Hoxhën

Nga Kastriot Dervishi Mbas mbarimit të Lu, ftës së Dytë Botërore, shqiptarët e SHBA-së dërguan ndihma për bashkatdhetarët e tyre në Shqipëria. Çudia më e...

Presidenti Wilson dhe Shqipëria

Nga Xhezair Zaganjori  – Më 6 mars 2020 mbushen plot 100 vite nga përfundimi i korrespondencës intensive dymujore ndërmjet Presidentit amerikan Wilson me kryeministrat e...

Butrinti 1982, dhe pak histori

Fotot: Rémy CAZALS – Për faqen Naishtedikur.info nga Kozma Borova ipas Virgjilit, Butrinti u themelua nga Enea. respondence te gjate te tij me Ciceronin, zbulohen...

‘San Basile’ dhe ‘Shën Vasili’ , dy fshatra me të njëjtat rrënjë

Në një vend të hapur të Qafës së malit Shëndëlli, në një shesh të bukur në mes të cilit ndodhet një rrap shekullor 200-vjeçar...

Durrës, 1584, Shtypshkronja e qytetit shtyp një libër me poezi latinisht

Në vitin 1584, shtypshkronja e qytetit të Durrësit shtyp një libër me poezi latinisht me titull “APOTHEOSIS || Nouiueteris Copiaecornu,|| NIHILI VTOPIENSIS,|| Strenae loco inter...

Çamët e shpërnguljes në kampin e Elbasanit

Botuar nga Arben Llalla Kjo fotografi është në arkivin e Federatës Pan-Shqiptare të Amerikës. Është dërguar këtu nga seksioni i fotografisë të Radio Tiranës, në...

Maro Konda, historia e labes së rrallë në telajon e Lazar Taçit

Nga Agim Janina “Maro Konda”. Historia dhe rrjedha e ngjarjeve nëpër shekuj kanë pasur nevojën e pikturës. Në një farë mënyre piktura fillon me incizimet...

Most Read

Horoskopi ditor për nesër, e shtunë 26 shtator 2020

Ky është horoskopi për ditën e shtunë 26 shtator 2020. Njihuni me parashikimin e astrologut italian Paolo Fox, për punën, shëndetin dhe ndjenjat, si...

Keni mungesë hekuri në organizëm, këto ushqime e posedojnë atë

Ushqimet që hamë influencojnë ndjeshëm hekurin që trupi arrin të përthithë për të plotësuar nevojat e tij. Doza e rekomanduar ditore e hekurit është 7–18 mg për...

Horoskopi ditor për nesër, e premte 25 shtator 2020

Ky është horoskopi për ditën e premte 25 shtator 2020. Njihuni me parashikimin e astrologut italian Paolo Fox, për punën, shëndetin dhe ndjenjat, si...

E tmerrshme: Gjendet një mi gjigant në Meksikë

Një “krijesë” misterioze u nxor nga kanalizimet pas një periudhe shiu masiv në Mexico City. “Miu gjigant” ishte pjesë e 22 ton mbeturinave të tërhequra...