Home Blog Page 1989

Barcelona  e golave të bukur, Suarez realizon të tretin

0

Barcelona po tregon një paraqitje të jashtëzakonshme në ndeshjen kundër Espanyol.

Kampionët në fuqi të Spanjës e kanë mbyllur pjesën e parë me tri gola epërsi, kundër rivalëve lokal, shkruan lajmi.net.

Pas golave të Lionel Messi dhe Ousmane Dembele, nuk mund të mungonte edhe Luis Suarez.

Uruguajani shënoi në minutën e fundit të pjesës së parë, për të dërguar skuadrën në pushim me tri gola epërsi.

Më poshtë mund ta shikoni golin e “pistoleros”. /Lajmi.net/

Tifozët e Crvena Zvezdës kërcënojnë Thaçin dhe Haradinajn

0

Situata aktuale në Kosovë nuk po iu pëlqen aspak tifozëve të skuadrës nga Beogradi, Crvena Zvezda.

Plani për themelimin e Ushtrisë së Kosovës si dhe vënia e taksës 100% për produktet serbe ka irrituar tifozët serb.

Ata (Delije) gjatë një ndeshje futbolli kanë shpalosur një pankartë ku shkruan “Ushtria veriore është gati për Thaçin dhe Haradinajn” shkruan telegraf.rs, transmeton lajmi.net.

Presim që FIFA apo UEFA të ndërmarrin ndonjë masë për këto mesazhe nxitëse të tifozëve ultras të Crvena Zvezdës.

Politika dhe futbolli asnjëherë nuk duhet përzier më njëra tjetrën. /Lajmi.net/

Talibanët kërkojnë ta vrasin djaloshin afgan që u bë i famshëm si tifoz i Messit

Familja e një djaloshit afgan, i cili bëri famë jetëshkurtër interneti pasi u fotografua në një fanellë në improvizuar nga një qese plastike në ngjyra të heroit të tij, sulmuesit argjentinas Lionel Messit, është detyruar ta braktisë shtëpinë pas një sulmi taliban, transmeton Gazeta Express.

Fama të sjellë probleme

Murtaza Ahmadi, tani 7 vjeç, pushtoi mediat botërore dy vite më parë kur vëllai i tij ia bëri një fanellë nga një qese plastike kaltërebardh, dhe ia shkroi emrin dhe numrin 10 të Messit.

Fama e tij e papritur ia siguroi atij një takim me heroin e vet, por i shkaktoi edhe probleme familjes së tij, anëtarëve të minoritetit etnik Hazara nga rrethina Joghori në provincën qendrore të Ghaznit.

“Murtaza u bë i famshëm nëpër botë, por tani ne nuk jemi në gjendje të ecim të lirë apo të shkojmë kudo. Murtaza dhe fëmijët e mi tjerë nuk janë në gjendje të shkojnë në shkollë”, ka thënë nëna e tij, Shafiqa Ahmadi, në Kabul, ku janë duke qëndruar ata.

Sulmet talibane

“Gjatë natës, disa burra të dyshimtë silleshin përreth shtëpisë sonë dhe kur talibanët e sulmuan fshatin tonë, ne vendosem të ikim”, tha Ghazni.

Talibanët e sulmuan qytetin Ghazni në gusht dhe tani luftime të intensifikuara po bëhen në Joghari, duke i detyruar mijëra persona të ikin.

“Situata e sigurisë nuk është e mirë dhe kam frikë të dal jashtë. Dua të bëhem futbollist si Messi dhe dua të jem në gjendje të shkoj në shkollë”, tha Murtaza. /Gazeta Express/

Presidenti i FFK-së përkujton Fadil Vokrrin

0

Presidenti i Federatës së Futbollit të Kosovës, Agim Ademi, ka përkujtuar ish presidentin Fadil Vokrri, me rastin e gjashtë mujorit të vdekjes së tij.

Ai ka thënë se kujtimi për Vokrrin do të mbetet i gjallë përjetësisht dhe jo vetëm në gjashtëmujorin e vdekjes së tij, përcjell lajmi.net.

Më poshtë mund ta shihni shkrimin e plotë të presidentit të FFK-së:

 

Në vend të përkujtimit

Në gjashtëmujorin e vdekjes, kujtimi për Fadilin mbetet i gjallë përjetësisht

 

Kam vështirësi teksa po tentoj t’i shkruaj disa rreshta për mikun tim, për legjendën tonë, për presidentin tonë, tashmë të ndjerë, Fadil Vokrri. Kur po thellohem në kujtime për rrugëtimin tonë të përbashkët për zhvillimin e futbollit të Kosovës. Ike i heshtur në këtë fillim vere, pa arritur të na thuash lamtumirë, mbase nuk i doje lamtumirat ngase shumë e adhuroje të ardhmen. Jo vetëm unë, por të gjithë u rritem me jehun dhe magjinë e lojës tënde duke u shndërruar në legjendë. Dhe nuk thonë kot se legjendat nuk vdesin kurrë. Nuk e pata fatin të isha bashkëlojtarë i yti, por isha me fat që u bëmë bashkë në një rrugëtim të lavdishëm, në rrugën dhe misionin e përbashkët që sakrificave të shumë brezave të u japim kurorën e duhur pranimin në arenën ndërkombëtare. Nami që kishte arritur gjithandej, të ndihmoi Ty dhe neve të tjerëve që të kishim prijës , për të hapur dyer e rrugë që  na bënë pjesë të familjeve të mëdha të futbollit evropian e botëror, të mirat të cilat po i shijojmë tash. Dhe kjo po na bënë krenarë dhe obligues që me këmbëngulësi të vazhdojmë rrugën dhe vizionin tënd. Unë si pasues i yti dhe të tjerët jemi të vendosur që ëndrrat tona të përbashkëta që janë edhe amaneti i yt të i bëjmë realitet. Dhembjen dhe boshllëkun që na le me ikjen tënde, po mundohemi ta zbusim dhe ta plotësojmë me punë        përkushtim dhe çdo sukses i punës tonë me zell, të dedikohet Ty dhe gjithçka mbanë vulën dhe emrin tënd. Shpresojë se edhe Ti lartë në qiell, ta kesh dëgjuar jehonën dhe thirrjet e adhuruesve në stadiumin buzë Arbërisë, që tashmë e bartë emrin tënd e qielli mbi Prishtinë, po gjëmon nga përmendja e emrit tënd.

Mik i dashur, legjenda e jonë Ti tash jeton ku do ku ka shqiptarë dhe jo vetëm, prania e jote hetohet në çdo zemër dhe mendje të çdo futbollisti dhe shqiptarëve gjithandej. Do të jemi përjetësisht falënderues për gjithçka që ke dhënë dhe ke bërë për neve dhe kujtimi për Ty do të jetë i përjetshëm.

Në këtë gjashtëmujor të vdekjes tënde të gjithë të kujtojmë me mall të pashuar…

Me respekt

Agim Ademi dhe KE, i FFK-së

Emery kritikon skuadrën pas fitores ndaj Huddersfield

Trajneri i Arsenalit Unai Emery është shprehur i kënaqur me fitoren ndaj Huddersfield, por ka deklaruar pas ndeshjes se skuadra nuk ia doli t’a kontrollonte ndeshjen, transmeton Sovrani.info.
“Jam shumë i lumtur me rezultatin. Ishte e vështirë për ne që të kontrollonim ndeshjen sot. Durimi është fjala kyçe sot. Doja që ne të fitonim më shpejt, por duhej të ishim të duruar.”
“Ne mund të përmirësohemi më shumë dhe sot kemi folur se duam të fitojmë ndeshjet me më shumë kontroll. Por ne jemi shumë konkurrues dhe kemi treguar karakter “. /Sovrani.info/

Super Messi, shikoni golin e jashtëzakonshëm nga gjuajtja e lirë

0

Është zhbllokuar rezultati në ndeshjen Espanyol – Barcelona.

Golin e parë në këtë takim e realizuan kampionët në fuqi, Barcelona, në minutën e 17’, shkruan lajmi.net.

Ishte i jashtëzakonshmi Lionel Messi që realizoi një super gol nga gjuajtja e lirë.

Golin mund ta shikoni në videon më poshtë. /Lajmi.net/

Messi e Ronaldo kërkojnë bileta për ta shikuar super ndeshjen River Plate – Boca Juniors

0

Lionel Messi dhe Cristiano Ronaldo kanë kërkuar të pajisen me bileta për të parë ndeshjen finale të Copa Libertadores mes River Plates dhe Boca Juniors, e cila do të zhvillohet në Evropë, në “Santiago Bernabeu”.

E shtyrë për dy javë dhe e zhvendosur larg Amerikës Jugore për shkak të trazirave para se ndeshja e kthimit të luhej në “Estadio Monumental”, kjo duket të jetë ndeshja që të gjithë duan ta shohin në stadium, transmeton Gazeta Express.

Messi i ka kërkuar bileta Federatës së Futbollit të Argjentinës (AFA), edhe pse ende nuk është konfirmuar nëse ai do ta shfrytëzojë ndonjëherën prej tyre.

Në anën tjetër, Cristiano Ronaldo i ka kërkuar bileta Real Madridit, dikur klubit të tij.

Ndeshja e parë në Boca përfundoi me barazim 2-2 dhe fituesi i Copa Libertadores do të vendoset në ndeshjen e kthimit në Madrid. /Express/

Reagon me zemërim e gjithë familja e Ronaldos, s’e pranon dot se Modric është i fitues i Topit të Artë

0

Motrat e Cristiano Ronaldos janë tejet të palumtura se vëllai i tyre u mund nga Luka Modrici në garë për Topin e Artë 2018.

Të hënën mbrëma në Paris, Luka Modric e fitoi Topin e Artë si kroati i parë që e arrin një gjë të tillë, duke e lënë prapa ish-bashkëlojtarin e tij Cristiano Ronaldon, transmeton Gazeta Express.

Eima Aveiro, 39-vjeçare, pohoi se rezultati i votimit tregoi se bota është e kalbur dhe prishur nga mafia dhe paratë.

View this post on Instagram Infelizmente isto é o Mundo k se vive ????da podridão , máfia e do filha da puta do dinheiro ????mas eu é mt gente irá ver muita coisa , justiça , e o poder de Deus é mt maior que essa podridão toda ????Deus tarda mas não falha ????
A post shared by Elma Aveiro (@elma_oficial) on

Ajo shkroi në rrjetet sociale, pasi Modrici e fitoi Topin e Artë duke e thyer dominimin e Ronaldos dhe Lionel Messit, se “Fatkeqësisht, kjo është bota në të cilën ne jetojmë, e kalbur, me mafi dhe para”. 

Ajo i dha një përfundim misterioz mesazhit në rrjetet sociale: “Fuqia e Zotit është shumë më e madhe se kjo kalbësi. Zoti vonon, por nuk dështon”.

Ndërsa, motra tjetër e portugezit, Katia Aveiro, 42-vjeçare, e postoi një fotografi të yllit të Juventusit me trofeun e kaluar të Topit të Artë dhe i dha këtë përshkrim: “Lojtari më i mirë në botë… për ata të cilët e kuptojnë futboll, natyrisht”. /Gazeta Express/

Videoja që po bën xhiron e botës: Messi mbet i ngurosur pranë yllit të modës

0

Rrjetet sociale janë për çdo gjë dhe nuk lejojnë që edhe detaji më i vogël të kalojë pa u vënë re. Ylli i Barcelonës, Lionel Messi, ka marrë pjesë në një event të kompanisë “Sirin Labs”, që u mbajt në kryeqytetin katalanas.

Në kohën e rrëzëllitjes së dritave të fotografëve, futbollisti doli në qilimin e kuq me një vajzë të re 18 vjeçe, Yael Shelbia, modelja dhe imazhi i markës, për të bërë fotot e rastit me mediat atje. Videoja e këtij momenti është bërë virale për shkak të qëndrimit “kurioz”, sipas ndjekësve, që tregon ylli argjentinas.

Në video shohim se Messi mbetet si një statujë, ndërsa modelja i afrohet atij dhe përpiqet të gjejë një pozicion, në të cilin të shfaqen dhe fotografohen natyrshëm. Shkurtimisht, kërkohej më tepër bashkëpunim mes të dyve, por argjentinasi preferoi të vazhdojë me qëndrimin e tij.

Rrjetet sociale kanë nxjerrë në pah ngurtësinë e lojtarit të Barcelonës dhe kanë spekuluar për arsyet që e kanë detyruar të mbajë këtë pozicion para shtypit. “Messi, duke u përpjekur të mos hyjë në telashe martesore”, – shkroi një komentues. Modelja ka ndarë të njëjtën video në rrjetet e saj sociale. Ajo e bëri këtë me një koment, ku përmendi yllin e futbollit dhe shtoi një zemër.

Në komentet e videos së ngarkuar nga modelja shikohet e njëjta qasje. “Leo, duke menduar për veten e tij”, “gruaja ime do të më vrasë mua”, – janë “përkthimet” pikante të atij qëndrimi të Messit. Kujtojmë se së fundi, Leo Messi e ka vënë imazhin e tij në dispozicion të kompanisë celulare të re të kësaj marke izraelite, e specializuar për luks dhe siguri.