Wednesday, December 19, 2018
Home Blog Page 2

Unitedi zbulon aksidentalisht se Solskjaer do ta zëvendësojë Mourinhon

0

Lajmi i ditës së martë ishte padyshim shkarkimi i Jose Mourinhos nga detyra e trajnerit të Manchester Unitedit.
Largimi i tij nga posti në fjalë erdhi pas rezultateve jo të mira këtë sezon dhe së fundmi pas humbjes nga Liverpooli me rezultat 3-1, ku kujtojmë se dy nga golat u shënuan nga Xherdan Shaqiri.
Në njoftimin zyrtar të Djajve të Kuq shkruhej se së shpejti do të emërohet në trajner i përkohshëm, ndërsa në fund të sezonit do të bëhej një zgjidhje afatgjate.
Aventura e Jose Mourinhos te Man Utd nuk doli të jetë e suksesshme ashtu siç është pritur (Foto: Dan Mullan/Getty Images/Guliver)
Së pari për pozitën e trajnerit u përmend Michael Carrick, i cili së fundmi ishte edhe pjesë e stafit të Special Ones. Por, nuk kaloi shumë dhe listës iu shtua edhe Ole Gunnar Solskjaer.

Duket se do të jetë Solskjaer njeriu që do ta drejtojë Unitedit në pjesën e mbetur të sezonit, faqja zyrtare e Man Utd zbuloi aksidentalisht se 45-vjeçari ka marrë detyrën e trajnerit.
Solskjaer bëhet trajneri ynë i përkohshëm, 20 sezone pasi arriti Tripletën me atë gol në Camp Nou”, shkruhej në lajmin e videos ku flitej për finalen e Ligës së Kampionëve të vitit 1999.

Më vonë e gjitha kjo është fshirë nga faqja zyrtare, por mjaftoi që mediat dhe tifozët të kuptojnë se ky gabim ishte një tregues se kush do të jetë trajneri i radhës.
Në rast se kjo ndodh, atëherë për sulmuesin e njohur nuk do të ishte hera e parë që drejton një skuadër. Ai e filloi me klubin norvegjez Mode, pastaj mori drejtimin e Cardiff Cityt, ku fitoi vetëm nëntë nga 30 ndeshjet dhe kështu u largua për t’u kthyer te Mode ku është edhe aktualisht.
Solskjaer ishte pjesë e Man Utd për 10 sezone, ai kishte arritur të shënojë 128 gola në 367 paraqitje në të gjitha garat. /Telegrafi/

Guardiola: Muriqi meriton duartrokitje të mëdha

0

Manchester City u kualifikua në gjysmëfinale të EFL Cup pasi mposhti në penallti Leicester City.
Heroi i skuadrës së Pep Guardiolas ishte portieri i Përfaqësueses së Kosovës, Arijanet Muriqi, i cili përveç pritjeve gjatë ndeshjes, ai arriti të mbrojë edhe dy penallti.
Dhe normalisht për heroin e momentit trajneri spanjoll nuk kurseu fjalët e mira pas ndeshjes.

“Aro është aq i madh”, e filloi Guardiola duke qeshur komentimin e paraqitjes fantastike të gjigantit 198 centimetra nga Kosova.
“Ai është i shpejtë me reagime dhe ka shumë fuqi në këmbët e tij. Mori vendimin e duhur edhe te penalltia e Harry Maguires që nuk arriti ta mbrojë”.

“Kjo është shumë e mirë për atë. Ai është stërvitur shumë, është shumë i turpshëm. Është moment i mirë”.
“Ai meriton duartrokitje të mëdha sepse bëri mirë gjatë ndeshjes, ishte shkëlqyer”, shtoi Guardiola.

20-vjeçari është pjesë e Përfaqësueses së Kosovës, ai debutoi nga minuta e parë në fitoren 4-0 ndaj Azerbajxhanit në Ligën e Kombeve. /Telegrafi/

Martial pëlqen videon tallëse rreth Mourinhos pas shkarkimit nga Unitedi

0

Jose Mourinho u shkarkua nga detyra e trajnerit të Manchester Unitedit dhe menjëherë pas kësaj postimi i Paul Pogbas në rrjetet sociale u shndërrua në temë diskutimi.
Fillimisht u mendua që francezi ia dedikoi Special Ones me të cilin nuk kishin raporte të mira, por më vonë u shpjegua që qëllimi i saj ishte krejt tjetër dhe pastaj fotografitë u larguan.
Lojtarët e Unitedit nuk kanë postuar në rrjetet sociale ndonjë dedikim lamtumirës për trajnerin e tyre, por është Anthony Martial që ka lëshuar thumbimin e parë të qartë.

23-vjeçari ka pëlqyer në Twitter një video tallëse për Mourinhon të postuar nga Bleacher Report me titullin: “Ju më të vërtetë menduat se çdo gjë ishte në rregull te Manchester Unitedi?”.
Video në fjalë e përshkruante teknikun portugez si një person egoist, qëllimi i të cilit ishte të luante futboll të keq për t’u parë.

Në fund të videos së animuar shfaqet Zinedine Zidane (një nga emrat e përfolur për trajnerin e ardhshëm), i cili troket në derë dhe i thotë Mourinhos: “Dikush më tha që ky aheng ka nevojë për energji të re”.

Tani Jose i përket të kaluarës, me shumë mundësi Ole Gunnar Solskjaer do të emërohet trajner i përkohshëm, kurse për Zizu do të provohet verës për sezonin e ri. /Telegrafi/

Notat e lojtarëve: Leicester City 1-1 Manchester City, paraqitje e denjë e Muriqit

0

Manchester City është kualifikuar në gjysmëfinale të Efl Cup (Carabao Cup) pas fitores ndaj Leicester Cityt, në ndeshjen që e vendosën penalltitë.
Duke qenë se rezultati ishte i njëjtë pas përfundimit të ndeshjes, edhe nota mesatare e Leicesterit (6.56) është e përafërt me atë të Cityt (6.68).

Portieri nikoqir, Danny Ward, e ka marrë notën më të ulët për skuadrën e tij (5.8).
Danny Simpson (7.3) dhe Wilfred Ndidi (7.3) janë vlerësuar si lojtarët më të mirë të Leicesterit.
Lojtari i ndeshjes është shpallur i inkuadruari nga banka rezervë, Kevin De Bruyne (8.0), derisa Raheem Sterling (5.2) ka marrë notën më të ulët në këtë sfidë.
Portieri i Kosovës, Arijanet Muriqi, që ishte vendimtar në mbrojtjen e penalltive është vlerësuar me notën 7.1 në këtë takim.
Vlerësimi i plotë i lojtarëve të të dyja skuadrave:
Notat e lojtarëve të Leicester Cityt (Foto: WhoScored)

Notat e lojtarëve të Manchester Cityt (Foto: WhoScored)
/Telegrafi/

E bëri heroin, por shikoni çfarë i ndodhi pas ndeshjes Muriqin

0

Falë dy pritjeve të Arijanet Muriqit në serinë e penalltive, Manchester City ka siguruar kalimin në gjysmëfinale të Carabao Cup.

Skuadra e Pep Guardiolas ka arritur të mposht 1:3 në udhëtim Leicester Cityn pas ekzekutimit të penalltive, ndërsa koha e rregullt e ndeshjes përfundoi barazim 1:1.

Në serinë e penalltive, Muriqi u tregua i saktë dy herë, për t’i mundësuar suksesin skuadrës së Pep Guardiolas, shkruan lajmi.net.

Pas ndeshjes, këtë fitore lojtarët e Manchester Cityt ia kanë dedikuar Muriqit, të cilin e kanë vendosur para tifozëve, për t’i marrë duartrokitjet.

“Muriqi, Muriqi”, ishin thirrjet e tifozëve të skuadrës kampione të Premierligës./Lajmi.net/

Muriqi në qiellin e shtatë, shikoni çfarë bëjnë lojtarët dhe tifozët e City për të

0

Hero i ndeshjes së sotme në mes të Leicester City dhe Manchester City ishte padyshim Aro Muric

E duket se kosovari është duke e shijuar këtë moment pasi që tifozët e tij kanë brohoritur emrin e tij në tribuna pasi që ai priti dy penallti, të Meddison dhe Soyuncu sonte, për t’ia siguruar kualifikimin në gjysmëfinale Manchester Cityt.

Kujtojmë që City e kishte fituar këtë trofe vitin e kaluar, ku e kishte mundur Arsenalin në finale dhe Guardiola është duke e kërkuar këtë trofe për të dytin vit rresht.

90 minuta të kësaj ndeshje përfunduan me rezultat të barabartë 1-1, ndërkaq në penallti City fitoi 3-1, ku Aro priti dy penallti. /GazetaExpress/

Milani luan pa gola ndaj Bolognas

0

Bologna dhe Milani kanë luajtur baras (0-0) në ndeshjen e mbetur të javës së 16-të në kampionatin italian.
Rodrigo Palacio pati rastin më të mirë në pjesën e parë, mirëpo nuk e konkretizoi dhe skuadrat shkuan në pushim me rezultatin e fillimit të ndeshjes.
Franck Kessie (Foto: Mario Carlini / Iguana Press/Getty Images/Guliver)
Në gjysmën e dytë, një rast të mirë shënimi e pati Hakan Calhanoglu, por që nuk ishte i saktë.
Milani është në vend të katërt në tabelë me 27 pikë, pesë më pak se Interi që mban vendin e tretë.
Rodrigo Palacio (Foto: Mario Carlini / Iguana Press/Getty Images/Guliver)
Bologna mbetet në vend të 18 me 12 pikë dhe ky nuk është një sezon i mirë për skuadrën e Filippo Inzaghi.
Në xhiron e radhës, Rossonerët janë nikoqirë të Fiorentinas, kurse Bologna luan si mysafir i Parmas. /Telegrafi/

Muriqi pranon golin e parë në karrierë

0

Portieri i Kosovës, Arijanet Muriqi, ka pësuar golin e parë në karrierën profesionale.

Muriqi ka startuar titullar në ndeshjen e Carabao Cup, ku Leicester City në shtëpi ka pritur Manchester Cityn.

Manchester City në pjesën e parë me De Bruyne kaloi në epërsi 0-1.

Vendasit barazuan në minutën e 73’ përmes Albrighton. Njëherit ky është goli i parë që Muriqi pranon në karrierë./Lajmi.net/

Arbër Zeneli: E ndjeva në zemër se duhej ta zgjidhja Kosovën, duam të luajmë për të gjithë njerëzit që kanë përjetuar aq shumë

0

Në një intervistë për faqen zyrtare të FIFA-s, Arber Zeneli ka vënë në fokus arritjet e mëdha të Përfaqësueses së Kosovës, e cila e mbyll vitin 2018 pa asnjë humbje dhe me suksese të shumta. 
Kanë kaluar më pak se tre vite prej se Kosova është bërë anëtarja e 210 e FIFA-s dhe tashmë ka triumfuar në Ligën e Kombeve duke e kryesuar Grupin D, ndërsa duket se trajektorja e suksesit do të vazhdojë të ngritet.
“Ka qenë një vit fantastik për ne si një vend i ri. Nuk kemi pritur se do ta kalonim vitin pa humbje duke i pasur parasysh ndeshjet që i kemi zhvilluar”, ka thënë për FIFA.com anësori talentuar, i cili luan te Heerenveeni në Holandë.

“Liga e Kombeve ka qenë padyshim arritja më e madhe. Deshëm ta fitonim grupin, ndërsa ndeshja e fundit ishte me një rezultat fantastik për vendin tonë”, ka shtuar 23-vjeçari.

Me het-trikun sensacional që e shënoi në fitoren ndaj Azerbajxhanit (4-0) para një atmosfere mahnitëse të krijuar nga tifozët në stadiumin “Fadil Vokrri”, Zeneli tregoi pse është njëri prej lojtarëve më të pëlqyer në Eredivisie këtë sezon.

Vetëm futbollisti i Feyenoordit, Steven Berghuis, ka më shumë asistime se futbollisti i Kosovës, i cili luan kryesisht në krahun e majtë, depërton në qendër dhe shkakton telashe për ekipet kundërshtare. Nuk është befasi që Cristiano Ronaldo dhe Kaka janë dy idhujt e tij.
Ndërsa ngritjen e tij individuale, Zeneli e ka lidhur me atë të vendit të tij që zë vendin e 131-të në listën e FIFA-s duke u ngritur plot 47 vende që nga muaji janar.
I lindur në Suedi dhe më i madhi nga tre vëllezërit e tij, futbolli ka një ndikim të madh në familjen Zeneli. Edhe pse ishte angazhuar në grupmoshat e Suedisë deri në moshën 15 vjeçare, Arbri kishte mendime të ndara kur vendi nga vinin prindërit e tij e ftoi.
Zeneli shënoi het-trik ndaj Azerbajxhanit (Foto: Telegrafi)
“Vërtet nuk e dija se çfarë doja në atë kohë, kurse pas një kohe mendova se ishte vendimi i duhur (t’i bashkohesha Kosovës). E ndjeva në zemër dhe veprova. Asgjë deri më tani nuk më ka bërë të mendoj se kam marr vendim të gabuar”, ka thënë golashënuesi më i mirë i Përfaqësueses deri më tani, me gjashtë gola.

Edhe pse debutimi i tij nuk ishte më i miri (në humbje prej 6-0 nga Kroacia në kualifikimet për Kampionatin Botëror), ai është i mbushur me krenari kurdo që e vesh fanellën e vendit dhe është shumë i gëzuar me arritjen e deritanishme të Kosovës.

Momentet  e para historike të Kosovës

Momentet e rëndësishme të Kosovës (Foto: fifa.com)
Kosova u bë anëtare e FIFA-s me të drejta të plota
“Kur u pranuam nga FIFA, unë nuk isha një refugjat, por prindërit e mi ishin dhe ne ndjemë gëzim, por edhe pikëllim, sepse kemi përjetuar shumë gjëra. Dëshiron të luash për të gjithë njerëzit që kanë përjetuar aq shumë”.
Ndeshja e parë zyrtare ndaj Ishujve Faroe
“Kur e dëgjon himnin kombëtar për herë të parë dhe të gjithë qëndrojnë bashkë dhe e dëgjojnë himnin, ishte një moment shumë i madh për ne”.
Ndeshja e parë kualifikuese për një Kampionat Botëror ndaj Finlandës
“Shansi për të luajtur në kualifikimet për një Kampionat Botëror ishte një përvojë e shkëlqyer duke u ndeshur me këta skuadra të mira – porse padyshim se ishim në një grup të vështirë”.
Kosova e kryesoi grupin në Ligën e Kombeve (Foto: Telegrafi)
Fitorja e parë në një ndeshje konkurruese kundër Ishujve Faroe
“Ishte një moment i veçantë për ne, sepse presidenti i Federatës së Futbollit të Kosovës (Fadil Vokrri) kishte vdekur një muaj më parë. Ai ishte njeriu që e bëri të mundur. Ne do t’i jemi gjithmonë falënderues”.
Triumfi i grupit në Ligën e Kombeve
“Ishte një mbrëmje e çmendur. Azerbajxhani pritej të fitonte dhe ta merrte vendin e parë në grup, por ne dolëm në fushë me një plan dhe bëmë një punë të shkëlqyer”.
Tash e gjithë vëmendja është në vitin 2019 dhe testimi ndaj disa prej më të mirëve të kontinentit, ndërkohë që fushata e dytë kualifikuese është rrugëtimi drejt ‘Euro 2020’, derisa Anglia dhe Republika Çeke janë ndër kundërshtarët në grupin e Kosovës.
“E dimë se e kemi vendin e ‘play-off-it’ në kuadër të Ligës së Kombeve, mirëpo kjo nuk do të thotë se do të jemi shpërfillës gjatë kualifikimeve. Pse të mos e marrim biletën tonë atje nëse mundemi! Nuk do të luajmë më gjysmë zemre. Nuk kemi asgjë për të humbur. Nëse nuk kemi sukses, atëherë i kemi dy ndeshje ku mund ta përmirësojmë. Do të jetë një vit shumë interesant”, ka thënë Arbër Zeneli. /Telegrafi/

Dortmund ngushton rezultatin

0

Borussia Dortmund ka ngushtuar rezultatin kundër Fortuna Dusseldorfit në minutën e 80.

Ka shënuar Paco Alcacer duke rritur shpresat për Dortmund që të barazoi apo përmbys rezultatin.

MOST COMMENTED

PSG nuk dorëzohet për Rabiot, do të mbahen bisedimet finale

Adrien Rabiot është emri më i komentuar në kampin e Paris Saint Germain. Mesfushori francez po refuzon tash e sa kohë që të nënshkruajë...

HOT NEWS