Home Blog Page 3

Gazetari i “Sky” nuk përmbahet: Nuk ka shans të jenë 119 kombëtare më të mira se Kosova

 

Paraqitjet në 16 takimet e fundit, prej të cilave mori 15 rezultatet pozitive e kanë shndërruar përfaqësuesen e Kosovës në një skuadër mjaft të dashur për mediat e huaja.

“Sky Sport” i ka kushtuar një shkrim mjaft të gjatë kombëtares së udhëhequr nga Bernard Challandes, menjëherë pas rezultatit fantastik të arritur kundër Anglisë.

Edhe pse humbën me shifrat 5-3, gazetarit të gjigantit sportiv, Kavel Solhekol i ka bërë përshtypje loja e treguar nga lojtarët e Kosovës, teksa është shprehur se nuk mund të jenë 119 kombëtare më të mira se ‘Dardanët’.

“Ata janë sikur vëllezër që luajnë për fanellën dhe flamurin e shtetit të tyre të ri. Ata luajnë futboll ofensiv dhe punojnë pareshtur kur nuk e kanë posedimin e topit. Qëndrimi i tyre për të mos u dorëzuar i bëri tifozët anglezë nervozë në dhjetë minutat e fundit edhe pse udhëhiqnin 5 me 3.

“Vetëm 24 orë më parë po diskutonim si kualifikimet janë bërë bajate dhe rutinë për Anglinë. Dikush sigurisht harroi t’i tregonte Kosovën. Ata mund të jenë në renditje në vendin e 120-të në ranglistën e FIFA-s, por nuk ka shans që të jenë 119 kombëtare më të mira se ta. Janë në vendin e tretë në Grupin A dhe falë përfundimit në vend të parë në grupin e Ligës së Kombeve kanë të garantuar një vend në play-off për një vend në ‘Euro 2020’”, e ka mbyllur shkrimin e tij Solhekol.

Aktualisht, Kosova pozicionohet në vendin e 120 në klasifikimin e FIFA-s, por pritet që përfaqësuesja dardane të ngjis shkallët e klasifikimit që këtë muaj, ku ka regjistruar një fitore dhe një humbje në dy takimet e muajit shtator.

/Ora News.tv/

 


“Lumë” hallesh te Reali, ylli i skuadrës dëmtohet në kombëtare dhe rrëzikon PSG-në

 

Nuk kanë fund dhimbjet e kokës për Zinedine Zidane. Sikur të mos mjaftonte starti aspak i mirë i kampionatit spanjoll, trajneri i Realit të Madridit po vuan edhe dëmtimet e shumta.

Pas Marco Asensio, Brahim Diaz, Isco, James Rodriguez, Rodrygo dhe Eden Hazard, një tjetër emër i rëndësishëm do i mungojë klubit “Los Blancos”. Bëhet fjalë për Luka Modric, me fituesin e “Topit të Artë” për vitin 2018, i cili është kthyer i dëmtuar nga ndeshjet e kombëtareve.

“Pas testeve të kryera sot te lojtari ynë Luka Modric nga departamenti mjekësor i Real Madridit, ai është diagnostikuar me një dëmtim muskulor të aduktorit në këmbën e djathtë. Shërimi i tij do të vazhdojë të vlerësohet”,-thuhet në njoftimin e klubit mbretëror.

Modric ishte në fushë në barazimin 1-1 ndaj Azerbajxhanit, ku ishte edhe autori i golit të vetëm. Ky dëmtim besohet se do ta lë jashtë për takimin e fundjavës kundër Levantes, teksa në klubin madrilen shpresojmë që të jetë i gatshëm për duelin e parë në UEFA Champions League nda Paris Saint Germain.

 


Foto/ Paraqitja fenomenale ndaj Anglisë, mesfushori i Kosovës përfshihet në formacionin e javës

 

Nuk arriti të mposht Anglinë, por mesfushori i përfaqësueses së Kosovës, Valon Berisha ia del të zë një vend në formacionin e javës në kualifikueset e Euro 2020. Lojtari i Lazios realizoi dy gola në humbjen 5-3 që Dardanët pësuan në stadiumin e Southampton, “St. Mery’s Stadium”.

Në një taktikë, 4-4-2, Berisha është pozicionuar në krahun e majtë të mesfushës, ku përkrah gjen emra të kalibrit botëror si Sancho, De Jong dhe Kevin De Bruyne.

Reparti i sulmit përbëhet nga dyshja Alcacer-Cristiano Ronaldo, teksa porta i besohet një tjetër spanjolli, Kepa. Mbrojtja përbëhet nga Mario Fernandes i Rusisë, Merih Demiral i Turqisë dhe Lenglet i Francës. Italia përfaqësohet në këtë formacion me mbrojtësin Emerson.

Berisha realizoi fillimisht golin e avantazhit momental 1-0 pas më pak se një minute lojë, teksa shënoi golin për 5-2 në fillimin e pjesës së dytë.

/Ora News.tv/

 


Video/ Manaj “deh” mbrojtjen islandeze, UEFA i thur elozhe

 

Sulmuesi i kombëtares së Shqipërisë, Rei Manaj zhvilloi një performancë mjaft të mirë në fitoren 4-2 që kuqezinjtë arritën kundër Islandës. Lushnjari nuk arriti të shënoj, por ishte protagonist tek goli i kapitenit Elseid Hysaj.

Pas një aksioni të nisur nga shkodrani, topi shkon tek Manaj, i cili me thembër jep një pasim të shkëlqyer për Hysajn duke e nxjerr vetëm me portierin dhe ai nuk falë duke konkluduar.

Kjo lëvizje e sulmuesit të Albacete, është vlerësuar maksimalisht nga UEFA, duke e zgjedhur “Skill of the Day”.

Të martën u luajtën disa takime të rëndësishme si Angli-Kosovë, Francë-Andorra, Lituani-Portugali apo edhe Maliz i zi-Ceki, por asisti i Manajt është zgjedhur si lëvizja më e bukur e ditës.

Ky është një tjetër vlerësim për futbollistët e kombëtares, pasi dy ditë më u lartësua edhe mesfushori Keidi Bare për driblimin ndaj  dy yjeve të Francës, Antoine Griezmann dhe Thomas Lemar.

Mesfushori i Malagës me lëvizjet e tij “dehu” yllin e Barcelonës dhe më pasi i kaloi topin mes këmbëve sulmuesit të Atletico Madridit.

Shqipëria ndodhet në vendin e katërt në grupin H në kuotën e 9 pikëve, 6 më pak se Turqia dhe Franca  që udhëheqin pas 6 takimeve të para.

/Ora News.tv/

 


Mourinho për Ronaldon: Është rast studimi

Pas rekordit të radhës të Cristiano Ronaldos, që të martën me “pokerin” e tij ndaj Estonisë u bë golashënuesi më i mirë në kualifikueset europiane, me 25 finalizime, 2 më shumë se Robbie Keane, “Ylli” portgez meritoi lëvdatat e Jose Moruinhos, me të cilin ka punuar për shumë vite në radhët e Real Madridit. Sipas trajnerit luzitan, CR7, tashmë në moshën 34-vjeçare, është një rast studimi për cilësitë e tij fizike dhe psikologjike.

“Ronaldo nuk më befason me ato që bën. Është 34 vjeç, vazhdon të luajë në nivel shumë të lartë dhe ka ambicie të mëdha. Duhet të studiohet për gjenetikën e tij dhe për sigurisht edhe në aspektin psikologjik. Kur të jetë 50 vjeç dhe FIFA ta ftojë për një ndeshje legjendash, ai do të jetë më i miri,” – deklaroi Mourihno për kanalin televiziv spanjoll 11.

Ronaldo ka luajtur 164 ndeshje nën drejtimin e Mourinhos te Real Madridit, duke shënuar 168 gola dhe shërbyer në 49 raste për gol.

“Reali ka qenë përvoja më e madhe në karrierën time për mësimet që më ka dhënë për karrierën dhe jetën. Filozofia e Realit përshtatej me timen. Nga ana tjetër ishte Barcelona, skuadra më e fortë në botë. Nuk e lejuam Barçën që të na shtypte, ndaj them se finalja e Kupës së Mbretit në “Mestalla” ishte më e rëndësishmja. Pas këtij takimi, asgjë nuk qe si më parë. Për fat të keq, nuk arritëm të shkonim më larg se gjysmëfinalja e Championsit”./supersport


Historia e 16 vjeçarit, kampioni i notit nga Durrësi (VIDEO)

Kledi Kadiu është vetëm 16 vjeç dhe kampion i Shqipërisë në not. Ai përfaqëson ekipin e Teutës së Durrësit jo vetëm në garat kombëtare, po dhe ato ndërkombëtare.

Po çfarë regjimi ndjek kampioni i ri për të arritur rezultatet e dëshiruara edhe pse si shumë bashkëmoshatarë dhe ai tundohet nga ushqimi i shpejtë?

“Në qoftë se do të arrish rezultate duhet të flesh herët, të stërvitesh shumë dhe të mos ushqehesh keq. Të mos hash sufllaqe, fast food, po ndonjëherë lejohen. Unë e prish shpesh regjimin ushqimor“, shprehet Kledi Kadiu.

Si shumë sportistë të tjerë shqiptarë dhe Kledi arrin të diferencojë kushtet që u ofrohen sportistëve në vend dhe jashtë tij, konkretisht Shteteve të Bashkuara ku ka qëndruar për afro 2 vjet.

“Ka qenë një përvojë shumë e mirë dhe shumë ndryshe. Mentaliteti, ambjenti është ndryshe. Të ndihmon të stërvitesh më shumë e më fort dhe ka shumë konkurrencë gjë që më ka ndihmuar shumë të arrij këtu ku jam”, thotë Kadiu.

Ashtu si Kledi, edhe Alesandro, Dalvi dhe të tjerë i janë përkushtuar këtij sporti kaq të bukur, po që kërkon punë e përkushtim. Përveçse kampionë kombëtarë në disiplina të ndryshme për moshën e tyre, ata janë dhe nxënës shumë të mirë.

“Duke vazhduar notin synoj të marr dhe një bursë olimpike dhe kam për objektiv të shkoj te Lojërat Olimpike 2020. Mësimet janë parësore. Noti vjen i dyti, po kemi gjetur një mënyrë për t’i balancuar” – thotë Dalvi, kampion kombëtar në garat 50 dhe 100 metra stil i lirë.

“Edhe unë jam mirë me mësime. Kombinojmë oraret për të pasur kohë të lirë për notin, pa lënë pas dore mësimet”- shton Alesandro, kampion kombëtar për moshat 13-14 vjeçare në garat e gjata, stil i lirë.

Me fillimin e shkollës është e vështirë që fëmijët të ndjekin paralelisht sportin dhe mësimet, po puna nuk ndalet dhe trajnerët e ekipit po përpiqen që të afrojnë sa më shumë fëmijë drejt këtij sporti.

“Vitet e fundit numri i fëmijëve dhe të rriturve që e frekuentojnë pishinën është rritur ndjeshëm, sidomos në sezonin e verës. Dimri është më i gjatë dhe e kemi më të vështirë t’i mbajmë afër ambjenteve sportive. Por ekipin jemi munduar ta mbajmë kompakt falë bashkëpunimit me prindërit dhe arritëm të jemi kampion të Shqipërisë këtë vit”, shton Trajneri i ekipit “Teuta”, Jurgen Bici.

Ekipi “Teuta” synon ta masivizojë dhe notin te vajzat duke konkurruar edhe në gara brenda dhe jashtë vendit edhe me to.


Giampaolo “ndryshon” jetën e Borinit

Në verë Fabio Borini dukej se nuk ishte më në planet e Milanit ndërsa tani për lojtarin shfaqet mundësia e rinovimit të kontratës dhe kjo falë pozicionit të ri në fushë. Borini ëshë përshtatur në mesfushë nga Giampaolo duke shfaqur aftësi shumë të mira çka ka shtyrë drejtuesit të ushtrojnë opsionin e rinovimit nga ana e klubit me një vit siç është parashikuar në klauzolën e kontratës.

Muajt në vijim do të jenë deçiziv për lojtarin i cili nëse konfirmon në vazhdimësi formën e tij edhe në pozicionin e ri atëherë rinovimi do të ishte një formalitet./supersport.al/


Skënderbeu “pa frena”, prezanton lojtarin e rradhës

 

Skënderbeu vazhdon të kërkojë lojtarë për të plotësuar grupin sa më mirë për sezonin e ri që ka filluar tashmë.

Dhe duket se ka filluar një seri prezantimesh të blerjeve më të reja ku më e “freskëta” është ajo e Arbnor Mujas i cili është zyrtarizuar si lojtari më i ri i korçarëve.

20 vjeçari ka firmosur në ditën e fundit të merkatos por iu bashkua dje ekipit korçar për shkak të angazhimit me kombëtaren U21 të Kosovës.

Sezonin e kaluar ai luante me Braunschweig ll ku në 17 takime ka shënuar 7 gola.

/Ora News.tv/

 


Flet spikeri që bëri gafën me Shqipërinë: Ishte një gabim njerëzor, nuk kam fjetur dy ditë!

Nga sportdashësit shqiptarë u cilësua si një veprim qëllimshëm që mori përmasa të mëdha në të cilën u përfshi edhe politika por spikeri i stadiumit nuk mund ta pranojë diçka të tillë. Ndeshja mes Francës dhe Shqipërisë në Stade De France filloi me 7 minuta vonesë pasi fillimisht u ngatërrua himni shqiptar me atë të Andorrës. Spikeri i stadiumit kërkon falje për këtë gabim por e bëri akoma më të turpshme duke i kërkuar falje Armenisë dhe jo Shqipërisë dhe duke bërë një gafë akoma më të madhe, megjithatë vetë Max ka sqaruar gjithçka në një intervistë për L’Equipe duke shtuar se ishte thjeshtë një gabim njerëzor për të cilin nuk ka fjetur dy ditë.

“Unë bëra një gabim të madh. Federata Franceze e Futbollit më shpjegoi problemin me himnin. Unë pastaj duhet të menaxhoja situatën e komplikuar, ndërsa 80.000 njerëz po prisnin që të fillonte ndeshja. Nuk po e dëgjoja veten se çfarë po thoja. Vetëm kur më thanë më vonë. Truri im ishte bllokuar. Unë do do të doja të mos kishte ndodhur, ndërsa kam drejtuar rreth 500 ndeshje. Gjithashtu kam pasur mbështetjen e të gjithëve. Jam ndjerë tmerrësisht keq. Po e bëj këtë punë për rreth 35 vite, mes radios dhe TV. Unë nuk kam fjetur për dy ditë, derisa të kisha shansin që të rregulloja gabimin në ndeshjen me Andorrën”, ka deklaruar Max./supersport

 


Messi “thumbon” Barelonën, trazira në kampin blaugrana

 

Sezoni i ri e ka gjetur Barcelonën në një “konflikt” me vetveten. Dëmtimet e shumta dhe mungesat në skuadër kanë ndikuar shumë në atmosferën e katalanasve.

Një tjetër problem për ta, është shfaqur dhe çështja Neymar i cili ishte objektivi kryesor i merkatos që fatkeqësisht për Barçën nuk e arritën dot.

Për “t’i hedhur benzinë zjarrit” mendon dhe ylli i skuadrës, Lionel Messi i cili ka bërë një deklaratë për “Sport” në Spanjë.

Ai shprehet:

“Unë do të doja që Neymar të rikthehej në klub. Sinqerisht, nuk e di nëqoftë se Barelona bëri gjithçka që mundej për ta rikthyer. Gjithësesi nuk është e thjeshtë të negociosh me Paris Saint Germain.

Neymar është një lojtar i mirë por unë nuk e kam kërkuar kurrë që të rikthehej patjetër në Spanjë. Unë thjesht kam dhënë mendimin tim. Skuadrën e kemi të kompletuar me shumë lojtarë të rinj”.

Messi i ka dhënë fund dhe zërave që lidhin me një largim të mundshëm nga Barcelona në fund të sezonit.

“Kjo është shtëpia ime dhe unë nuk dua të largohem, por dua të fitoj tituj” – shprehet argjentinasi.

/Ora News.tv/